Riaan Eksteen – Resume

Born 31 October 1942.
 
Career in international relations and political analysis spanning more than 50 years of diplomacy at the highest level. Added experience in public relations and international consultancy.
 

Member of the South African Foreign Service for 27 years.  Served during that period at the Foreign Ministry from 1964-67 (in the Namibian division with South Africa’s involvement in a court case in the ICJ), 1973-1976 (Head of the UN and Namibian divisions) and 1981-1983 (Head of Planning).

Served from 1968-1973 at the South African Embassy in Washington, D.C.  Ambassador and Head of Mission for 12 years at the UN New York (1976-1981); Namibia (1990-1991); UN Geneva (1992-1995); and Turkey, with accreditation to Azerbaijan, Kyrgyzstan, Turkmenistan and Uzbekistan (1995-1997).  The ambassadorial assignment to Turkey was by Pres. Mandela.  

Degrees: B.A. from University of Pretoria in 1963 majoring in Roman Dutch Law, Political Science and German; B.A. Honours from the University of South Africa in 1971; M.A. (Cum Laude) from the University of South Africa in 1974 with the thesis entitled: “The Role of the USA Senate in Foreign Affairs”; and D Litt. et Phil. from the University of Johannesburg in October 2018 on “The Role of the High Courts of the United States of America, South Africa and the European Union in Foreign Affairs” (awarded with no corrections).

Book to be released in Europe by Springer and MTC Asser on 28 June 2019 under the title of “The Role of the Highest Courts of the United States of America and South Africa, and the European Court of Justice in Foreign Affairs”. Book – The Role of the Highest Court …

Presented a paper on “Brexit” at the Annual Conference of the Commonwealth Lawyers Association in Livingstone, Zambia, April 2019.

Author of several articles published in 2109 in “Tydskrif vir Geesteswetenskappe” (Tijdschrift voor de Geesteswetenschappen Zeitschrift für die Geisteswissenschaften; Journal of Humanities), of the South African Academy for Science and Arts.
Senior Research Fellow at the Department of Politics and International Relations in the Faculty of Humanities, University of Johannesburg.
Author of an unpublished article: “Does your company have a foreign policy and the instruments to execute it?”

Live in Swakopmund, Namibia.

  • Mobile: + 264 81 4135789
  • Follow on Twitter: riaan eksteen ambassador @riaaneksteen
  • Email: reksteen@swakop.com

Riaan Eksteen – Full Curriculum Vitae

Date of Birth: 31 October 1942
Place of Birth:  Volksrust, South Africa (7th direct descendant of Heinrich Oostwald Eckstein who came to the Cape Colony from Lobenstein, Saxony, Germany, in 1702).
Sex: Male
Nationality: South African with Permanent Residency status in Namibia granted in February 2000.
Namibian Identity Number: 421031 10013 3
Registered in Namibia for Income Tax purposes
Schools attended in Pretoria:
  • Primary School – Villieria (1949 – 1953) and Totiusdal (1954 -1955)
  • Oos-Moot High School – 1956 -1960 (Matriculated with First Class and distinctions in Biology and in Science)
Church affiliation: Dutch Reformed
Driving License: SADC – ZA with code EB
Family: Married to Ria Eksteen (Namibia citizen).
Three sons from a previous marriage are chartered accountants residing in Pretoria, in Amsterdam and in Dallas.
 
Languages: 
  • Afrikaans and English: fluent in understanding, reading, writing and speaking. (Passed first year course in English for B.A. degree)
  • German: understand and read (Studied German for four years in high school and three years at University  and it being one of the three major subjects for B.A. degree)
  • French: passed first year course as required for promotion in Diplomatic Service in 1964.

Educational Qualifications and Universities attended:

  • B.A. – University of Pretoria, 1961-63 (Majored in Roman-Dutch Law, Political Science and German).
  • B.A. (Hons) Political Science – University of South Africa, 1968-69
  • M.A. (Cum Laude) Political Science – University of South Africa, 1973-74 (Title of thesis: Role of the USA Senate in Foreign Affairs.  (Unpublished))
  • DLitt et Phil in Politics awarded by University of Johannesburg on 16 October 2018 for thesis entitled: “The Role of the High Courts of the United States of America, South Africa and the European Union in Foreign Affairs”. (Awarded without any correction)
Commercial Edition of Thesis:
  • Book entitled “The Role of the Highest Courts of the United States of America and South Africa, and the European Court of Justice in Foreign Affairs” published by Springer in Europe 28 June 2019.
  • See   http://www.springer.com/9789462652958

Activities related to Thesis and Book:

  • Presented a paper on “Brexit” at the Annual Conference of the Commonwealth Lawyers Association in Livingstone, Zambia, April 2019.
  • Author of several articles published in 2109 in “Tydskrif vir Geesteswetenskappe” (Tijdschrift voor de Geesteswetenschappen Zeitschrift für die Geisteswissenschaften; Journal of Humanities), of the South African Academy for Science and Arts.
  • Senior Research Fellow at the Department of Politics and International Relations in the Faculty of Humanities, University of Johannesburg.
  • Member of American Bar Association. Presented article on Brexit for its Journal. 
Additional educational qualifications for promotion in Diplomatic Service in 1964:
  • French – one year course
  • Diplomacy – one year course
  • Economy – one year course (equivalent to Economy II at UNISA) 
Health: Excellent.  No major operations or hospitalization ever. No allergies.
Hobbies and Leisure: Reading, walking, Sudoku, cross words, music, rugby and cricket.
Curriculum Vitae published:
  • Who’s Who of Southern Africa (since 1979)
  • Who’s Who in the World (1979 – 1990)
  • The International Who’s Who (1982 – 1990)
  • Statesman’s Who’s Who (1982 – 1990)
EMPLOYMENT
After passing matric examination in December 1960, joined the Civil Service on 2 January 1961 (Department of the Interior). When a Civil Service bursary was granted in February 1961 study leave was granted for each of the following three academic years provided that during the three non-academic months of each year service had to be done in a specific department. Thus in December 1961 – February 1962 employed in the Buro of Statistics; Dec. 1962 – February 1963 in the Magistrate Court, Queenstown, Eastern Cape; December 1963 in the
Department of Justice. After obtaining B.A. degree was transferred to the Department of Foreign Affairs.
A) 1 JANUARY 1964 - 28 FEBRUARY 1983 - SOUTH AFRICA DEPARTMENT OF FOREIGN AFFAIRS
A. 1 JANUARY 1964 – 28 FEBRUARY 1983: SOUTH AFRICAN DEPARTMENT OF FOREIGN AFFAIRS
  • Started diplomatic career in the United Nations and Specialized Agencies division on 2 January 1964. 
  • Joined the Namibia (SWA) Division of that Department on 1 July 1964. Responsible for preparing the documentary response of South Africa, The Rejoinder (two volumes), for printing in the Contentious Proceedings in the South West Africa Cases (Ethiopia and Liberia vs. South Africa at the International Court of Justice (ICJ) in The Hague.
  • In 1965 responsible for coordinating all presentations of South Africa’s 15 witnesses at the ICJ during the Oral Argument stage in those Contentious Proceedings.
  • Accompanied several of those witnesses for orientation visits to Namibia (SWA) during 1965.  
  • Member of the South African legal team at the ICJ in 1966 when the Court delivered its judgment in those Contentious Proceedings.
  • Compiled with Pik Botha the first SWA Survey published in 1967 after touring the Territory for three weeks to collect information and details on all aspects of political, economic and social activities.
  • Served as Third, Second and First Secretary at the South African Embassy in Washington DC from 1 March 1968 to 31 March 1973.
  • Member of the South African delegation to the “Washington Diplomatic Conference on the Patent Co-operation Treaty” held in Washington DC from 25 May to 19 June 1970.
  • Member of the South African delegation to the “Resumed Plenipotentiary Conference on Definitive Arrangements for the International Telecommunications Satellite Consortium” (INTELSAT) held in Washington DC from 13 April to 21 May 1971.
  • Member of the South African Delegation to the Twenty-Seventh Regular Session of the United Nations General Assembly from September to December 1972.
  • Served from 1 April 1973 to 14 October 1976 at the Head Office of the Department of Foreign Affairs, Pretoria, in the Namibian section. 
  • Compiled with Pik Botha the second SWA Survey published in 1974 after touring the country for four weeks to collect information and details on all aspects of political, economic and social activities.
  • Held the post of Head of sections United Nations and Namibia from 1 June 1975 to 14 October 1976.
  • Served as leader of a group of 22 leaders from the 11 ethnic groups in the Territory on a three week familiarization tour of the USA, West-Germany and the UK.
  • Appointed Counsellor / Deputy Permanent Representative at the South African Permanent Mission to the United Nations, New York, on 15 October 1976.
  • Acted as Permanent Representative and Head of Mission from 29 March 1977. 
  • Promoted 1 September 1978 to the rank of Minister at the Permanent Mission.
  • Appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary and Permanent Representative of South Africa to the United Nations on 23 August 1979.  Presented credentials to Secretary-General Waldheim on 11 September 1979. 
  • Served as Ambassador and Head of Mission until 2 November 1981.
  • Member of the South African Prime Minister’s delegation for discussions with Vice President Mondale of the United States in Vienna, Austria, in May 1977.
  • Member of the South African Foreign Minister’s delegation for discussions with the Foreign Ministers of the Five Western Members of the United Nations Security Council regarding the future of Namibia held in New York in February 1978 and in July 1978.
  • Member of the South African delegation for the discussions on Namibia with the Foreign Ministers of Canada, France, the United Kingdom, U.S.A. and West Germany held in Pretoria in October 1978.
  •  Accompanied the Special Representative of the Secretary-General of the United Nations on Namibia, Mr. Ahtisaari (later President of Finland), on his survey missions to Namibia and to South Africa for discussions with the South African Minister of Foreign Affairs in January 1979 and again in March 1980.
  • Member of the South African Delegations for discussions with the United Nations on the implementation of a settlement plan for Namibia (Resolution 435) in Geneva in November 1979.
  • Appointed as Head of the Planning Division of the Department of Foreign Affairs and Information in Pretoria / Cape Town on 20 December 1980.
  • Served in that capacity until 28 February 1983.
  • From 20 December 1980 until 2 November 1981 served in both capacities as Head of Planning and as Permanent Representative to the U.N. in New York.
  • Member of the South African Delegations for discussions with the United Nations on the implementation of a settlement plan for Namibia in Geneva in January 1981.
  • Leader of the South African Delegation to the U.N. General Assembly’s 34th and 35th Regular Sessions in 1980 and in 1981 and to the Eighth Emergency Special Session of the General Assembly in 1981.
  • Member of the South African Delegation to present South Africa’s case on Namibia to the Security Council in July 1979 and in April 1981. 
  • Presented South Africa’s case on Namibia in the Security Council in August 1981.
  • Accompanied the South African Minister of Foreign Affairs to Washington D.C. for discussions on Namibia with the Government of the U.S.A. in April 1981 and in November 1982. 
  • Member of the South African delegation for all subsequent discussions with the United States in September and November 1981 and in January, May, July and September 1982.
  • Member of South African Delegation for the meeting on Namibia with the Angolan Government on Ilha do Sal in December 1982.
  • Accompanied Dr. Henry Kissinger, former U.S. Secretary of State, on his visit to Namibia in September 1982.
B) 1 MARCH 1983 - 20 APRIL 1988
B. 1 MARCH 1983 – 20 APRIL 1988
  • Assumed the post of Director-General Designate of the South African Broadcasting Corporation (SABC) on 1 March 1983.
  • Held that position until 31 December 1983.
  • Assumed the post of Director-General and member of the Board of the SABC on 1 January 1984.
  • Held that post until 20 April 1988.
 During tenure as Director-General instrumental in the introduction of the following:
  • Television 4
  • Radio Suid-Afrika and Radio South Africa
  • Radio Orion
  • Radio Allegro
  • Radio Algoa, Radio Oranje and Radio Jakaranda as community radio stations
  • Radio Metro
  • Radio 2000
  • Simulcasting of original sound track of dubbed television programmes on radio
  • Teledata
  • Good Morning South Africa
  • Network (New actuality programme)
  •  Distribution of television signal throughout South Africa via INTELSAT transponder
  • A planning division and its representation on Management Committee
  • Stereo radio
  • Topsport, including appointment of a sport consultant
  • Utilization of spare capacity on radio and television services (eg.. Radio Pulpit and Radio 2000)
  • One Artes Reward Ceremony for Television and one Artes Reward Ceremony for Radio instead of two for television (black and white services) and six for radio services
  • National Song Festival
  • Instrumental in the formulation of a revised Broadcasting Policy and of a Credo, Mission and Philosophy for the SABC.
  • Appointed 64 different Task Groups to study various aspects of the SABC and to report to the Management Committee their recommendations in order to establish new approaches and services.
  • Restructured and rationalised the SABC’s large variety of services into business and costs units.
  • Established set of corporate goals based on business plans for the different management and business units.
  • Reduced staff by 17%.
  • Restructured the Department of Broadcast Research.
  • Established a Language Bureau.
C) 21 APRIL 1988 – 30 APRIL 1990
C. 21 APRIL 1988 – 30 APRIL 1990
  • Consultant for Baird Communications (South Africa) -– one of the largest full-service public relations and public affairs consultancies in Southern Africa.
  • Political Analyst for Ed Hern, Rudolph Inc., member of the Johannesburg Stock Exchange.
  • Organizer of an International Conference on Eastern and Central Europe, held in Johannesburg on 19 March 1990.
D) 1 MAY 1990 – 31 MAY 1997
D. 1 MAY 1990 – 31 MAY 1997
  • Served in the Department of Foreign Affairs as Ambassador on a contract basis.
  • Appointed by then President F.W. de Klerk as Chief Representative of South Africa to the newly independent Namibia with the rank of Ambassador.
  • Served as South Africa’s first Ambassador to Namibia in Windhoek from 14 May 1990 to 31 January 1992.
  • Member of the South African Delegation for Security Arrangements with the Governments of Angola, Cuba, Namibia, the Russian Federation and the U.S.A. in Cuba (June 1990) and in South Africa (January 1991).
  • Member of the South African Delegation to the Pledging Conference for Namibia held at the U.N. in New York in July 1990.
  • On 1 February 1992 appointed by then President FW de Klerk as Ambassador and Permanent Representative to the United Nations and other International Organizations in Geneva with prime responsibilities for the following organizations’ activities:
    • United Nations (U N)
    • International Labour Organization (I L O)
    • World Health Organization (W H O)
    • International Telecommunications Union (I T U)
    • Universal Postal Union (U P U)
    • World Intellectual Property Organization (W I P O)
    • General Agreement on Tariff and Trade (G A T T)
    • Conference on Disarmament (C D)
    • United Nations Conference on Trade and Development (U N C T A D)
    • United Nations High Commissioner for Refugees (U N H C R)
    • International Organization for Migration (I O M)
    • International Committee of the Red Cross (I C R C)
    • United Nations High Commissioner for Human Rights (U N H C H R)
  • Leader of the South African delegation to the
    • Second and Third PREPCOM for the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW), The Hague, 1993.
    • U.N. Conference on Human Rights, Vienna, June 1993.
    • International Conference on the Victims of War, Geneva, August 1993 and September 1994.
    • Third PREPCOM for the 1995 Conference of the Parties to the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons, Geneva, September 1994.
    • Special Conference of the States Parties to the Biological Weapons Convention, Geneva, September 1994.
    • Diplomatic Conference for the Conclusion of the Trademark Law Treaty, Geneva October 1994.
    • Implementation Conference of the World Trade Organization, Geneva, 8 December 1994.
  • Chairman of the Credentials Committee of the Special Conference on the Biological Weapons Convention, Geneva, September 1994.
  • Member of the South African Delegation to
    • the World Health Assembly, May 1994;
    • the International Labour Organization, June 1994;
    • the Marrakesh Ministerial Meeting on the Conclusion of the Uruguay Round of Multilateral Trade Negotiations, Marrakesh, Morocco, April 1994;
    • United Nations Economic Commission for Africa’s International Conference on the Uruguay Round and the African Economies, Tunis, Tunisia, October 1994;
    • the signing conference of the Prohibition of Chemical Weapons Treaty held in Paris in January 1994
  • Chairman of the African Group of Countries accredited to the UN and other international organizations in Geneva, July to December 1994. (First South African to chair this Group)
  • Attended World Economic Forum’s Annual Meetings in Davos, Switzerland, 1993, 1994 and 1995.
  • Served as Ambassador and Permanent Representative to the U.N. in Geneva from 1 February 1992 to 14 February 1995.
  • Served as Consul General for the Swiss Cantons of Geneva, Vaud, Wallis and Fribourg from 1 February 1992 to 14 February 1995.
  • Appointed by President Nelson Mandela as Ambassador to Turkey in Ankara and assumed duty on 15 February 1995.
  • At the same time also appointed as non-resident Ambassador to Azerbijan, Kyrgyzstan, Turkmenistan and Uzbekistan.
  • Member of the South African Delegation to the United Nations Conference on Human Settlements (HABITAT II) held in Istanbul, Turkey, from 3 to 14 June 1996. Served on the Credentials Committee of the Conference.
  • Served as Ambassador in Ankara form 15 February 1995 to 31 May 1997.
E) 1 JUNE 1997 TO PRESENT
E. 1 JUNE 1997 TO PRESENT
 
  •  Active as an international consultant and business facilitator
    • involved with national and international companies in Southern Africa and for Southern African  companies   internationally,
    • facilitating trade and commercial opportunities internationally, and
    • exploring opportunities in Southern Africa for international clients.
  • Enjoys direct access to the top management and directors of many listed South African and international companies. 
  • Associated with several leading international trading companies.  
  • Logistic Consultant for first The Economist Conferences’ Roundtable with the Government of South Africa, September 1997.
  • Represented several international companies in South Africa and in Namibia, such as Skoda-export of the Czech Republic and Virgo Consultants Group SA of Switzerland.
  • Chairman of the Turkish – South African Business Council from 1998 – 2003.
  • Attended the World Economic Forum’s Southern Africa Economic Summits in 1997 (Harare), 1998 (Cape Town), 1999 (Windhoek), 2000 (Maputo) and 2001 (Durban).
  • Attended the International Herald Tribune’s Southern African Investment Summit in Gaberones in 1997.
  • Attended the European – South African Economic Conference in Edinburgh in 1997.
  • Attended the SAID (Smart Partner) Conference in Swakopmund in September 1998.
  • Author of an unpublished article entitled: “Does your company have a foreign policy and the instruments to execute it?”
  • Keeps close and regular contact with international, regional and national affairs and developments.
  • Maintains and expands networking through, inter alia, attendance of regional and other international conferences, regular travel, participation in local, regional and international conferences and seminars.
  • With Permanent Residency status in Namibia, and direct involvement with the Namibian Independence process for nearly 25 years and appointment as South Africa’s first Ambassador to Namibia, maintains close personal and working relationships with all prominent members of the Namibian body politic and business community.
  • Member of the Namibian Chamber of Commerce and Industry.
DOMICILIUM, REFERENCES & CONTACT DETAILS
DOMICILIUM
  • Has maintained a residence and presence in Swakopmund since January 1993.
  • Has enjoyed Permanent Residency status in Namibia since February 2000.
  • Established a permanent residence in Swakopmund in November 2008.
REFERENCES
A list of persons who can be contacted for comments is available.
 
CONTACT DETAILS IN SWAKOPMUND
  • E-mail address: reksteen@swakop.com
  • Postal address: P.O. Box 133, Swakopmund 10013, Namibia.
  • Mobile number: + 264 (0)81 4135789.
21 June 2019
 

Get in touch